Kulturkväll - 29 mars

Onsdag 29/03 2023 , kl. 17:00 - 20:00
Guidade visningar
Klockan 17: Visning i Berättande magasin med tema "Tema Korvar, kaskar och kontrollur - En Sörmländsk polishistoria".
Cirka 60 minuter. Boka din gratisbiljett här.
Klockan 17.15 och 18.00: Visning av utställningen NK:s möbler.
Cirka 30 minuter. Boka din gratisbiljett här.
Crafterwork
På crafterwork ses vi för att slöjda tillsammans med olika material och tekniker. För vana och ovana slöjdare.
Idag testar vi förgyllning och intarsiaarbete.
Klockan: 17–19.30
Plats: Textilverkstaden och Bild- och formverkstaden.
Fri entré. För vuxna och barn från 12 år. Drop-in, ingen föranmälan.
Författarsamtal med Erik Eje Almkvist
Kan man bygga möbler med endast hammare och spik? Författarsamtal med Erik Eje Almkvist om boken Hammare och spik som är en hyllning till formgivaren Enzo Mari.
Klockan: 18.00
Plats: Sörmlands museums restaurang

Foto porträtt: Hilda Grahnat
Konsert med Kolonien
Samtida folkmusik möter en blandning av akustisk roots-musik och anthemisk singalongpop. Musikvideo till Koloniens låt Morgondag.
Klockan: 19.00
Plats: Hörsalen

Kolonien
Öppet från 10 till 20
Nyhet! Restaurangen har kvällsöppet och serverar varm mat samt fika. Besök även butik och utställningarna.
En stående aktivitet på våra kulturkvällar är också ett stickcafé i restaurangen! Varmt välkommen om du vill skapa i grupp. För vana och nybörjare.
Kontakt
Plats: Sörmlands museum
Kommande datum
-
Onsdag 29/03 202317:00 - 20:00