Visit Nykoping (en)

Cykling utan ålder

Onsdag 11 juni, kl. 10:00 - 13:00

Fri entré

Stora Torget, Nyköping

Om evenemanget

10-års jubileum för rörelsen som gör ett stopp i Nyköping

Kom till Stora torget i Nyköping och fira! 

Det blir tävling (tipspromenad) med priser och fika mm.

 

Om rörelsen Cykling utan ålder:

För 10 år sedan startades Cykling utan ålders verksamhet upp i Malmö. Idag finns vi i över 50 kommuner i Sverige och är en del av en global rörelse med över 40 000 piloter och volontärer världen över. Tillsammans fortsätter vi att skapa glädje, gemenskap och möjligheten för fler att få känna vinden i håret och minska den ofrivilliga ensamheten. Var med oss och fira 10 års jubileet!

Det här händer under jubileet
Vi vill uppmärksamma firandet genom en mängd roliga aktiviteter under året. Den 8-23 juni kommer vi ge oss ut på en resa genom landet i Nils Holgerssons anda. Resan startar i Uppsala och avslutas i Malmö, vilket var de två första CUÅ-städerna i Sverige. Det är cyklisten Mattias Sundstedt och Sören Lindqvist som representerar oss på resan genom Sverige. Resan inleds och avslutas med en färgsprakande och festlig cykelkaravan.
Under resan har vi planerat flera stopp där vi firar jubileet tillsammans med våra lokalavdelningar. Vi kommer att stanna i Uppsala, Stockholm, Trosa, Nyköping, Linköping, Motala, Mullsjö, Alingsås, Mölndal, Varberg, Halmstad, Helsingborg och Malmö. På varje ställe firar vi och uppmärksammar det fina volontärarbetet som görs så att vi kan fortsätta vårt arbete för att öka livskvaliteten och minska den ofrivilliga ensamheten bland våra äldre.
Under resan kommer vi passera cykelloppet Vätternrundan. Under loppet kommer vi sprida mer kunskap om vår organisation och vad vi arbetar mot.
Är du pilot, passagerare eller intresserad av att engagera dig i organisationen och vill veta mer om vårt arbete är du varmt välkommen att komma och fira med oss!

Hitta hit

Plats: Stora Torget, Nyköping